V Proseči se brzy otevře nově zbudované vzdělávací centrum Ergoeduka. V pátek 7. prosince jej spolu s dalšími hosty navštíví bývalý český premiér a eurokomisař pro sociální věci Vladimír Špidla. Centrum, které vytvořilo družstvo Ergotep, se zaměří především na vzdělávání v oblasti sociálního podnikání. Jeho prostory budou však k dispozici i pro prosečské obyvatele. Zúčastněte se ankety ve spolupráci s městem Proseč - můžete rozhodnout, jaký program pro veřejnost se v Ergoeduce uskuteční.
Cesta ke vzdělávacímu centru začala v Ergotepu již v roce 2010. Tehdy už Ergotep patřil mezi nejúspěšnější sociální firmy v České republice. Na počátku byla myšlenka předat své zkušenosti se sociálním podnikáním i dalším firmám, které zaměstnávají osoby se zdravotním znevýhodněním. Proto Ergotep uskutečnil vzdělávací seminář nejprve v Praze, na půdě Poslanecké sněmovny, o rok později pak již přímo v Proseči.
„Chtěli jsme v našich vzdělávacích aktivitách pokračovat. V České republice se firmám, které podnikají a zároveň zaměstnávají zdravotně znevýhodněné, většinou příliš nedaří. Musí obstát v tvrdé tržní konkurenci a zároveň přizpůsobit pracovní prostředí lidem, kteří to mají díky svému zdravotnímu stavu těžší. V Ergotepu se nám podařilo skloubit tyto dvě věci celkem úspěšně, proto chceme pokračovat v předávání našich zkušeností dál,“ vysvětluje předseda družstva Petr Herynek.
Vzdělávací centrum má tři místnosti vybavené moderními technologiemi. Zaměří se na existující sociální firmy a zaměstnavatele osob se zdravotním postižením. Nabídne jim pestrou škálu kurzů propojených s praxí Ergotepu. Kurzy Sociální podnikání I., II. a III. chce Ergotep akreditovat u Ministerstva práce a sociálních věcí. V kurzu Personalistiky sociálním firmám poradí, jak pracovat se svými zaměstnanci tak, aby byli spokojení a měli chuť na sobě pracovat a vzdělávat se.
Kurz IT technologie sociálním podnikům ukáže, že moderní podnikání se neobejde bez využití informačních technologií. „Chceme účastníkům kurzů představit, čím se Ergotep dokázal odlišit od ostatních sociálních firem. Jde především o změnu pohledu na práci postižených. Nemusí jen vyrábět rukodělné výrobky či kompletovat zboží - s tím jsme v Ergotepu také začínali. Postupem času jsme se naučili využívat internetové prostředí. Proto dnes například dokážeme provozovat internetové obchody společností Tescoma, Vileda či Dřevovýroba Otradov. Chceme ostatním sociálním firmám ukázat, kam lze jejich podnikání posunout,“ říká ředitelka vzdělávacího centra Jarmila Menšíková.
Ing. Jarmila Menšíková, ředitelka vzdělávacího centra Ergoeduka