a) V roce 2016 se bude při řešení situace na trhu práce v Pardubickém kraji preferovat využívání prostředků Evropského sociálního fondu (dále ESF), který je určen na podporu realizace Evropské strategie zaměstnanosti prostřednictvím investic do lidských zdrojů, jejich vzdělání, podpory zaměstnatelnosti, zaměstnanosti, podnikání a vyrovnáváním příležitostí v přístupu na trh práce. Mezi základní programy ESF využívané v rámci APZ patří Operační program zaměstnanost.
b) Dalším zdrojem financování jsou prostředky státního rozpočtu, kdy hospodaření s těmito účelově určenými prostředky je limitováno rozpočtem, přiděleným krajské pobočce ÚP ČR.
O příspěvek je nutné žádat a žádost vyřídit před vznikem pracovního poměru uchazeče o zaměstnání, který bude umístěn na pracovním místě s příspěvkem, není tedy možné požádat o příspěvek dodatečně a vyřizovat žádost se zpětnou platností.Na poskytnutí příspěvku není právní nárok. Z nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti je nejvíce využíváno vytváření míst na veřejně prospěšných pracích, společensky účelná pracovní místa, podpora samostatné výdělečné činnosti a zřízení chráněných pracovních míst.
Od února 2016 jsou vymezeny kategorie uchazečů o zaměstnání, kteří jsou prioritně zařazováni do projektů APZ:
U projektů SÚPM je stanovena délka evidence pro zařazení do projektů minimálně 12 měsíců; v případě, že bude uchazeč spadat do kategorie do 30 let věku, nad 50 let věku, nebo OZP, nebo osoby pečující o dítě do 15 let, nebo osoby vyžadující zvláštní pomoc z jiných vážných důvodů, minimální délka evidence 7 měsíců. Další podporovanou skupinou uchazečů jsou absolventi, bez praxe v evidenci Úřadu práce nepřetržitě déle než 3 měsíce. Délka evidence je vždy posuzována ke dni zahájení pracovního poměru.
V případě, že uchazeč vykonává při evidenci na Úřadu práce ČR (dále „ÚP ČR) činnost na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti nebo na základě pracovního poměru, kdy měsíční výdělek nebo odměna nepřesáhne polovinu minimální mzdy tzv. nekolidující zaměstnání (NZ), musí být toto nekolidující zaměstnání projednáno s pracovníkem ÚP ČR.
Při zařazení do projektu VPP budou prioritně řešeni uchazeči evidovaní minimálně 5 měsíců; v případě, že bude uchazeč spadat do kategorie nad 50 let věku, nebo do 30 let věku, nebo OZP, nebo osoby pečující o dítě do 15 let, nebo osoby vyžadující zvláštní pomoc z jiných vážných důvodů, minimální délka evidence 3 měsíce.Délka evidence je posuzována ke dni zahájení pracovního poměru.
U projektů SÚPM-SVČ je stanovena délka evidence minimálně 5 měsíců, Délka evidence je vždy posuzována ke dni zahájení podnikatelské činnosti.
Veřejně prospěšné práce (částečná úhrada mzdových nákladů)
Veřejně prospěšnými pracemi se rozumí časově omezené pracovní příležitosti ve prospěch obcí, státních nebo jiných obecně prospěšných institucí, které zaměstnavatel vytváří zpravidla na 12 měsíců. Jedná se zejména o údržbu veřejných prostranství, úklid a údržbu veřejných budov a komunikací nebo jiné obdobné činnosti, mezi něž patří např.: pomocné práce charitativní, činnosti sociálního charakteru, kulturního charakteru, údržbářské práce na sportovištích atd. Příspěvek je poskytován ve výši 14000,- Kč měsíčně/1 místo v případě plného úvazku u uchazečů vedených v evidenci ÚP ČR do 24 měsíců a 15000,- Kč měsíčně/1 místo v případě plného úvazku u uchazečů vedených v evidenci ÚP ČR nad 24 měsíců. U předáků (koordinátorů) nad 50 let věku a asistentů prevence kriminality je výše příspěvku 15000,- Kč/měsíčně v případě plného úvazku.
Činnosti sociálního charakteru pro tzv. pracovníky poskytující ostatní osobní služby - příspěvek je poskytován přednostně a prioritně pro pomoc u zdravotně postižených dětí ve vzdělávacích zařízeních, ve výši 14000,- Kč měsíčně na jedno místo u uchazečů vedených v evidenci ÚP ČR do 24 měsíců a ve výši 15000,- Kč/měsíčně na jedno místo u uchazečů vedených v evidenci ÚP ČR nad 24 měsíců, v závislosti na délce úvazku, dohody jsou uzavírány zpravidla na dobu školního roku.
SÚPM vyhrazené (částečná úhrada mzdových nákladů)
Příspěvek na úhradu celkových mzdových nákladů mezd a jejich náhrad, včetně pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistného na všeobecné zdravotní pojištění jeposkytován zaměstnavateli, který vyhradí pracovní místo pro uchazeče o zaměstnání vyžadujícího zvýšenou péči, doporučeného na toto místo úřadem práce. ÚP poskytuje příspěvek ve výši 11000,- Kč/měsíčně v případě uchazečů vedených v evidenci ÚP ČR do 24 měsíců a ve výši 13000,- Kč/měsíčně v případě uchazečů vedených v evidenci ÚP ČR nad 24 měsíců, na jedno společensky účelné pracovní místo, zpravidla po dobu 6 kalendářních měsíců. U uchazečů do 30 let a nad 50 let věku, vedených v evidenci ÚP ČR do 24 měsíců je příspěvek 13000,- Kč/měsíčně a v případě evidence nad 24 měsíců 15000,- Kč/měsíčně.
SÚPM - SVČ- samostatná výdělečná činnost
Nástroj, kterým může ÚP poskytnout příspěvek uchazeči o zaměstnání, který chce začít samostatně podnikat. Komise posuzuje konkrétně předkládané podnikatelské záměry z hlediska reálnosti a záruk dlouhodobějšího úspěšného podnikání. Dohody se uzavírají na 365 dnů; maximální výše příspěvku do 40000,- Kč; příspěvek je určen na vybavení pracoviště.
Chráněná pracovní místa
Úřad práce podporuje vytváření chráněných pracovních míst (CHPM) pro osoby se zdravotním postižením, formou příspěvku na zřízení těchto míst. Délka závazku obsazení chráněného místa je po dobu 3 let. Příspěvek na zřízení chráněného pracovního místa je poskytován do 40000 Kč na 1 CHPM a je určen na vybavení pracoviště, současně je možné také získat příspěvek na provozní náklady – do výše 2000 Kč měsíčně na 1 CHPM.2016
Kontaktní osoby:
Skuteč – Miroslava Vomlelová, tel: 950 119 210, miroslava.vomlelova@cr.mpsv.cz
Skuteč – Hana Dopitová, tel: 950 119 211, hana.dopitova@cr.mpsv.cz
Chrudim – Martina Nováková, tel: 950 119 412, martina.novakova@cr.mpsv.cz
Chrudim – Michaela Jeřábková, tel: 950 119 411, michaela.jerabkova@cr.mpsv.cz
Chrudim – Dana Tlustá, tel: 950 119 453, dana.tlusta@cr.mpsv.cz